Miejsce i data

21-23.09.2017

Hala EXPO Łódź
Al. Politechniki 4
92-564 Łódź


Współczesne oblicze fizjoterapii krążeniowo-oddechowej

 

PIĄTEK, 22 września 2017r.


Moderator sesji: prof. Jan Szczegielniak, Krajowy Konsultant w dziedzinie fizjoterapii 
10.00 – 10.10 Ocena efektów fizjoterapii
prof. Jan Szczegielniak, Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego
i Fizjoterapii, Katedra Fizjoterapii Klinicznej
10.10 – 10.20 Vasomotion w adaptacji do wysiłku fizycznego
mgr Henryk Racheniuk, Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego
i Fizjoterapii, Katedra Fizjoterapii Klinicznej
10.20 – 10.30 Biofeedback - nowa forma treningu
mgr Witold Pawełczyk, Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego
i Fizjoterapii, Katedra Fizjoterapii Klinicznej
10.30 – 10.40 Test na zawartość wodoru w powietrzu wydychanym
dr Marcin Krajczy, Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, Katedra Fizjoterapii Klinicznej, Szpital Miejski w Nysie
10.40 – 10.50 Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w terapii 
mgr Sebastian Rutkowski, Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego
i Fizjoterapii, Katedra Fizjoterapii Klinicznej
10.50 – 11.00 Termowizja i reografia
dr Aleksandra Skomudek, Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego
i Fizjoterapii, Katedra Fizjoterapii Klinicznej
11.00 – 11.10 Testy funkcjonalne w chorobach układu krążenia i oddechowego 
dr Jacek Łuniewski, Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, Katedra Fizjoterapii Klinicznej
11.10 – 11.30 Dyskusja
 
 

WYKŁADOWCY:

 
 

dr hab n. med. Jan Szczegielniak, prof. nadzw. 

Specjalista fizjoterapii, Konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii. Profesor w Instytucie Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, kierownik Katedry Fizjoterapii Klinicznej, w latach 2008-2012 dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Kierownik Działu Usprawniania Leczniczego Szpitala Specjalistycznego
MSW w Głuchołazach, dr hab., specjalista rehabilitacji ruchowej.

Autor i współautor ponad 150 artykułów oraz kilkunastu pozycji zwartych z dziedziny fizjoterapii. Członek rad naukowych i czynny uczestnik międzynarodowych konferencji naukowych. Redaktor Naczelny magazynu Rehabilitacja w praktyce, członek zespołu do spraw metodologii tworzenia Centralnej Bazy Świadczeń Opieki Zdrowotnej przy Ministrze Zdrowia, ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej, członek zespołu ekspertów do opracowania specjalizacji w dziedzinie fizjoterapia przy Ministrze Zdrowia RP oraz członek zespołu ekspertów ds. ewaluacji specjalizacji przy CMKP. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii, wiceprezes Zarządu Głównego PTF.
 
 
 

mgr Henryk Racheniuk

Specjalista fizjoterapii, pracownik Instytutu Fizjoterapii Politechniki Opolskiej zajmujący się badaniem mikrokrążenia skórnego chorobach wewnętrznych. 

Laserowa przepływometria dopplerowska (LDF) wydaje się być dobrym narzędziem badawczym, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo pacjenta, łatwość zastosowania i powtarzalność wyników pomiarów. Pozwala, jako jedna z niewielu, na ocenę w sposób ciągły w czasie rzeczywistym przepływu w mikrokrążenia 
Zasadnicze funkcje i reakcje układu krążenia zachodzą na poziomie kapilar przyczyniając się do utrzymania odpowiedniej gospodarki tlenowej i homeostazy. Reakcje śródbłonka naczyniowego może być jedną z przyczyn powstanie i rozwoju chorób. 
Dodatkowo przypuszcza się, że poziom mikrokrążenia może mieć wpływ na tolerancję wysiłku fizycznego.Laserowa przepływometria dopplerowska (LDF) znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce klinicznej, oraz w ocenie efektów terapii. Badania mikrokrokrążenia umożliwiły obserwację wielu zmian w naczyniach krwionośnych niezależnych od pracy serca, a mających istotne znaczenie w rozwoju wielu schorzeń. 
 
 
 

mgr Witold Pawełczyk

Absolwent 2-stopniowych studiów na kierunku fizjoterapia. Od 2010 roku pracuje w Instytucie Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, gdzie prowadzi zajęcia związane z medycyną fizykalną oraz fizjoterapią w neurologii. Prowadzi również własną praktykę fizjoterapeutyczną. Opublikował szereg artykułów związanych z biofeedbackiem oddechowym oraz kwalifikacją do fizjoterapii pulmonologicznej.

Prezentacja dotyczy możliwości zastosowania treningu opartego na biofeedbacku oddechowym u osób cierpiących na choroby pulmonologiczne. Słuchacz zostanie zapoznany z praktycznymi aspektami treningu z użyciem aparatu Biograph Infiniti oraz wynikami badań naukowych dotyczących omawianego zagadnienia. 
 
 

dr Marcin Krajczy

Doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie fizjoterapii, W 2001 r. uzyskał specjalizację I w zakresie rehabilitacji ruchowej, w 2007 r., specjalizację II w zakresie fizjoterapii.

W kręgu jego zainteresowań zawodowych znajduje się terapia manualna (certyfikowany terapeuta MDT McKenzie, OMT Kaltenborna – Evjentha). Pracuje jako adiunkt na Politechnice Opolskiej, na WWFiF oraz pełni funkcję Kierownika w Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie.
 
Prezentacja dotyczy możliwości zastosowania testu na zwartość wodoru w powietrzu wydychanym w ocenie fizjoterapii chorych z zaburzeniami procesu trawienia po zabiegach chirurgicznych.
Część teoretyczna dotycząca możliwości zastosowania testu
w fizjoterapii oraz praktyczna demonstracja urządzenia (dzięki uprzejmości i przy współpracy z firmą Forel Medical, Warszawa).
 
 

mgr Sebastian Rutkowski

Fizjoterapeuta, nauczyciel akademicki w trakcie doktoryzacji. Od 2011 związany z Politechniką Opolską - Katedra Fizjoterapii Klinicznej, Instytutu Fizjoterapii.
Zawodowo i naukowo zajmujący się fizjoterapią w neurologii i chorobach wewnętrznych. Członek Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, współzałożyciel Stowarzyszenia pomocy i rehabilitacji onkologicznej Rak Chodzi Wspak. 
 
W ostatnich latach odnaleźć można w literaturze wyniki wielu badań, podejmujących możliwości wykorzystania nowych technologii, jako elementów usprawniania. Zjawiskiem tym jest Wirtualna Rehabilitacja. Polega ona na wykorzystaniu zaawansowanych technologii komputerowych oraz sensorów ruchu, aby w środowisku domowym doprowadzić do poprawy, bądź przywrócenia sprawności fizycznej. 

   
 

dr Aleksandra Skomudek

Doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie fizjoterapii. W kręgu jej zainteresowań zawodowych znajduje się terapia manualna (certyfikowany terapeuta MDT McKenzie, OMT Kaltenborna Evjentha, terapia czaszkowo-krzyżowa). Pracuje jako adiunkt na Politechnice Opolskiej, na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Działalność naukową koncentruje wokół problemów związanych z oceną wydolności i tolerancji wysiłku pacjentów kardiologicznych oraz ze schorzeniami dotyczącymi narządu ruchu.
Tematem prezentacji będzie przedstawienie możliwości połączenia metody termowizyjnej i fotopletyzmograficznej w ocenie parametrów dynamiki przepływu krwi żylnej w naczyniach kończyn dolnych
u pacjentów z chorobami układu krążenia czy osób starszych. Referat podejmuje również możliwości zastosowania technicznych narzędzi pomiarowych w obszarze diagnostyki medycznej i rehabilitacji. 
 

dr Jacek Łuniewski

Doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie fizjoterapii, W 2000 r. uzyskał specjalizację I ° w zakresie rehabilitacji ruchowej, w 2007 r., specjalizację II ° w zakresie fizjoterapii. Działalność naukową koncentruje wokół problemów związanych z oceną wydolności
i tolerancji wysiłku chorych pulmonologicznych i kardiologicznych, diagnostyką funkcjonalną oraz programowaniem optymalnych obciążeń w dozowanym treningu fizjoterapeutycznym. Pracuje jako adiunkt na Politechnice Opolskiej, na WWFiF oraz pełni funkcję Kierownika
w Zakładzie Rehabilitacji w należącym do SCM Szpitalu Rehabilitacyjnym w Pokoju. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii dla województwa opolskiego.
Tematem prezentacji będzie optymalne dawkowanie obciążeń fizycznych jest kluczowe u pacjentów z dysfunkcjami układu krążeniowo-oddechowego. Zbyt małe obciążenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów postępowania usprawniającego, a zbyt duże
wiążą się z ryzykiem powikłań. Referat podejmuje problem funkcjonalnej oceny tolerancji wysiłku u chorych kardiologicznych
i pulmonologicznych, oraz doboru właściwych obciążeń w treningu fizjoterapeutycznym tych osób.