Miejsce i data

21-23.09.2017

Hala EXPO Łódź
Al. Politechniki 4
92-564 Łódź

 

SESJA I - Narząd ruchu - wyzwania dla medycyny
XXI wieku

 

PIĄTEK, 22 września 2017r.

Moderatorzy sesji: prof. dr hab. Andrzej Czamara, dr Maciej Nowak 

10.00 – 10.45 Biomechanika funkcjonalna i klasyfikacja uszkodzeń stawu skokowego w praktyce lekarza sportowego. Pronacja - supinacja – fakty i mity
dr Maciej Nowak, Centrum Medycyny Sportowej Dynasplint
10.45 – 12.15 Medyczne i fizjoterapeutyczne aspekty dysfunkcji stawu skokowego i stopy w sporcie. Konsekwencje biomechaniczne - prezentacja przypadków
dr Robert Donatelli, Las Vegas Physical Therapy & Sport 
12.15 – 12.45 Bieganie - rekreacja czy "amatorskie zawodowstwo" - Jak można przebiec maraton?
Jerzy Skarżyński, lekkoatleta, maratończyk, reprezentant Polski
12.45 – 13.30 Lunch
13.30 – 14.15 Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu zachowawczym i pooperacyjnym wybranych obrażeń stawu skokowego w sporcie zawodowym
prof. dr hab. Andrzej Czamara, rektor Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu
14.15 – 14.45 Wskazania do leczenia operacyjnego przeciążeń i urazów stawu skokowego - punkt widzenia lekarza sportowego
dr Marek Krochmalski, prezes Polskiego Towarzystwa Ścięgien i Więzadeł
14.45 – 15.00 Podsumowanie i dyskusja
 
 

SESJA II - Wybrane aspekty treningu motorycznego
i funkcjonalnego w profesjonalnym sporcie

 

SOBOTA, 23 września 2017r.


Moderatarzy sesji: dr Maciej Nowak, dr Ryszard Biernat
 
10.00 – 10.45 Wybrane aspekty treningu motorycznego i funkcjonalnego w profesjonalnym sporcie
dr Robert Donatelli, Las Vegas Physical Therapy & Sport 
10.50 – 11.30 Crossfit -  droga do zdrowego stylu życia - aspekty medyczno-fizjoterapeutyczne
  • Metodologia i prezentacja programów treningowych
  • Patologie narządu ruchu związane z uprawianiem sportu
  • Diagnostyka zdolności wysiłkowych - samoobrona przed kontuzjami
Krzysztof Bajera, www.bajeratrener.pl
11.30 – 12.00 Praktyczne aspekty fizjoterapii stawu skokowego u ludzi aktywnych ruchowo - doświadczenia własne
dr Ryszard Biernat, Centrum Sportu i Rekreacji Biernat
12.00 – 12.30 Nowe trendy obuwia sportowego dla biegaczy - prezentacja

 

 

WYKŁADOWCY:

 
 

dr Robert Donatelli 

Wykładowca Uniwersytetu Medycznego Las Vegas USA, fizjoterapeuta, współpracownik Olimpijskich Komitetów USA, Kanady, Chin, Rumunii, Australii. Fizjoterapeuta touru ATP (osobisty sport phisio ANDY RODICK), autor książek z zakresu fizjoterapii stawu barkowego i stopy tłumaczonych na język polski.  

 
 

prof. dr hab. Andrzej Czamara

Profesor Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu,
od 2010 roku jej rektor, wybitny specjalista w dziedzinie fizjoterapii.
Autor i współautor 53 publikacji, trzy razy nagrodzony na kongresach międzynarodowych. Członek Rady Naukowej Czasopisma Chirurgia Kolana Artroskopia Traumatologia, członek wielu towarzystw naukowych.
Od lat związany z klubami sportowymi m.in. Śląsk WROCŁAW.
 


 
 

dr Maciej Nowak

Specjalista medycyny sportowej. Członek misji medycznej Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008, członek Komisji Medycznej PKOL, wieloletni lekarz Kadry Polskiego Związku Piłki Ręcznej. Przewodniczący
i założyciel Komisji Medycznej ZPRP, Lekarz Kadry DAVIS Cup Polskiego Związku Tenisowego, Lektor programu FSI Formthotics - New Zealand. Wyłączny przedstawiciel Foot Science International New Zealand na Polskę i generalny dystrybutor indywidualnych termoplastycznych wkładek ortopedycznych systemu FORMTHOTICS, właściciel Ośrodka Medycyny Sportowej DYNASPLINT. Lektor
i wykładowca zagadnień biomechaniki stopy i stawu skokowego w ujęciu sportowym. Autor programu korekcji stawu skokowego i analizy biomechaniki stawu skokowego w sporcie oraz badań podoskopowych
i stosowania Indywidualnych termoplastycznych wkładek systemu Formthotics. Propagator zdrowego stylu życia
i aktywności ruchowej, uczestnik biegów rekreacyjnych, maratońskich.
 
 
 

dr Marek Krochmalski

Wieloletni konsultant ortopedyczny w Polskich Związkach Sportowych: Podnoszenia Ciężarów, Siatkówki, Piłki Ręcznej, Zapasów, Piłki Nożnej a obecnie od 2014 roku Lekkiej Atletyki. W przeszłości wieloletni szef Komisji Medycznej PZPN. Uczestnik Misji Medycznych PKOL na IO w: Pekinie 2008r, Londynie w 2012r oraz Soczi w 2014 a w br Rio de Janeiro .
 
W 2014 r założył drugie w świecie: Polskie Towarzystwo Mięśni Ścięgien i Więzadeł. 
Jako pierwszy w Polsce zastosował metodę leczenia komórkami macierzystymi CD34+ w schorzeniach narządu ruchu. Pierwsze pionierskie zastosowanie komórek macierzystych miało miejsce
w marcu 2009 r u najlepszego polskiego strongmana Mariusza Pudzianowskiego, podczas operacyjnego leczenia zerwanego przyczepu dalszego mięśnia dwugłowego ramienia oraz przeciążenia więzadła właściwego rzepki tzw.: kolana skoczka.
 
 

dr Ryszard Biernat

Jest twórcą i pomysłodawcą centrum rehabilitacji
Biernat Rehabilitacja + Sport. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją w rehabilitacji ruchowej. W 2008 roku uzyskał stopień doktora w zakresie rehabilitacji ruchowej.
W latach 1978 – 84 był odpowiedzialny za rehabilitację i odnowę biologiczną kadry Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Uczestniczył m.in.
w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 i Mistrzostwach Świata
w Dortmundzie w 1982, na których reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal.
W latach 1985-2004 pracował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jako fizjoterapeuta odpowiedzialny za rehabilitację piłkarzy nożnych drużyn ligowych, a także reprezentacji ZEA. Współpracował z takimi trenerami jak Antoni Piechniczek, Jan Tomaszewski, Bernard Blaut czy Piet Hamberg.
W 2005 roku został zatrudniony na stanowisku kierownika Centrum Rehabilitacji Ruchowej przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Jest również pracownikiem naukowo-dydaktycznym na stanowisku adiunkta oraz wykładowcą przedmiotów związanych z fizjoterapią: kinezjologia, biomechanika i patobiomechanika.
Od 2012 roku zatrudniony jest przez Polski Związek Piłki Siatkowej przy tworzeniu programu pt.: "Siatkarskie Ośrodki Szkolne", kierowanego przez Waldemara Wspaniałego. Odpowiedzialny jest za wdrażanie jednolitego programu motorycznego na terenie Polski we wszystkich ośrodkach związanych z programem SOS oraz za szkolenie fizjoterapeutów. Twórca kwestionariusza epidemiologicznego, monitorującego liczbę urazów wśród uczniów. Wykładowca i instruktor dla terenerów i nauczycieli związanych z programem S.O.S. Co robić, jak ćwiczyć, żeby zmniejszyć liczbę urazów wśród młodych sportowców.
 
Jest uznanym w kraju specjalistą od stawu kolanowego oraz barkowego za sprawą licznych publikacji na temat „kolana skoczka”, „kolana biegacza”.
 
 
 

Jerzy Skarżyński

Czołowy polski  maratończyk, wielokrotny reprezentant Polski, trener, rekordzista polski w biegach długich, autor książek o bieganiu m.in. "Biegiem przez życie".  
Propagator zdrowego stylu życia.  
 
 
 

Krzysztof Bajera 

Trener Przygotowania Siłowo-Kondycyjnego
Strength & Conditioning Coach

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na kierunku Żywienie i Wspomaganie Żywieniowe w Sporcie oraz Uniwersytetu Łódzkiego w specjalizacji Pedagogika Kultury Fizycznej i Zdrowotnej. Był również stypendystą Uniwersytetu Ostrawskiego w Republice Czeskiej na kierunku Telesna Vychova a Sport.

Od 2006 roku pracuje zawodowo w branży fitness - na swojej drodze spotkał i pomogł wprowadzić w świat treningu sportowego i rekreacji ruchowej tysiące osób. Współpracował z takimi klubami w Łodzi jak Gymnasion, Sportera, I`m Fit czy Fit Fabric.

www.bajeratrener.pl